Eiler Ferenc

A magyarországi német kisebbség kronológiája 1945 – 2000

Keresés    á é í ó ö ő ú ü ű ă î â ţ ş    
   Szűkítés         -       
Tételek száma: 18       Lapozás: 1-10 | 11-18

Intézménymutató: Országos Német Kisebbségi Önkormányzat


1997. szeptember 1.

Aktuális oktatási statisztika: 13 802 gyerek járt olyan óvodába, ahol német nyelvet tanítottak, 942-en pedig német nyelven is tanulnak. 37 640 általános iskolai tanuló tanulta a németet, mint idegen nyelvet, 5911-en kétnyelvű csoportban, 787-en pedig német nyelven oktató csoportban tanultak. Az Oktatási Minisztérium statisztikáját az Országos Önkormányzat nem fogadta el hitelesnek.

1998. február 14.

Az országos önkormányzat közgyűlése jóindulatú támogatásáról biztosította a német, szlovák és horvát személyek által januárban alapított nemzetiségi választási pártot, a Nemzetiségi Fórumot.

1998. szeptember 5.

Az országos önkormányzat közgyűlése a "Magyarországi Német Kultúráért Alapítvány" feloszlatását javasolta. Az indoklás szerint egyrészt nem működött jól a kuratórium, másrészt az önkormányzat sem kényszerült már rá, hogy elkülönítse egymástól az adományokat és a költségvetési pénzeket. Az alapítvány végül maradt, de 1999. május végétől az eddigi 18 fős kuratórium helyét egy öttagú vette át.

1998. október 31.

Az országos önkormányzat elnökségének búcsúülése.

1999. január 17.

Az országos önkormányzat közgyűlésének megválasztása. Az eddigi gyakorlattól eltérően főállású elnököt választottak Heinek Ottó személyében. Az Oktatási Bizottság elnöke Frank Gábor (Gábor Frank), a Gazdasági Bizottságé Ritter Imre, a Szociális Bizottságé Józan-Jilling Mihály, a Kulturális Bizottságé Erdei Ferenc, a Felügyelő Bizottságé Albert Vendel (Wendelin Albert).

1999. május 29.

Az országos önkormányzat Közgyűlése elhatározta, hogy a Lendvay utcában a jövőben megnyíló Német Ház üzemeltetésére megalapítják a Deutsches Haus - Ingatlankezelő Kft-t.

2000. április 19.

Az országos önkormányzat beindított egy konferenciasorozatot a német kisebbségi önkormányzatok elnökei számára. Az első rendezvényt Pécsett tartották 40 résztvevővel. A rendezvény célja, hogy a képviselők a mindennapi működéshez szükséges gyakorlati ismereteket jobban elsajátítsák. Témák: jegyzőkönyvvezetés, pénzügyi ismeretek, mit kell tenni nem egyértelmű jogi helyzet esetén, az iskola- és oktatási politika hangsúlyai.

2000. október 28.

Együttműködési megállapodás az Országos Német Kisebbségi Önkormányzat (LdU) és a Németországban működő Magyarországi Németek Honfitársi Szövetsége (LDU) között Gerlingenben. A dokumentumot Heinek Ottó és Friedrich A. Zimmermann írta alá. A felek elhatározták, hogy a jövőben szorosabban együttműködik a két szervezet. Megállapodtak az információáramlás, nyelvismeret, kultúra és történelemmel kapcsolatos együttműködés elmélyítéséről. Az együttműködés koordinálására egy munkacsoportot hívnak majd életre, amely évente kétszer ülésezik. A megállapodás 4 évre szólt.

kapcsolódók


további kronológiák


<*Lablec*>